image

ק

קדוש משה (1954)

יליד במרוקו. משה גויס על ידי המוסד בשנת 1954 במטרה לצאת למרוקו לפני עצמאותה של מדינה זו. ובכיסוי של "יורד מהארץ", לאחר קורס מיוחד נשלח למרוקו בין הראשונים יחד עם ראש "המסגרת" שלמה יחזקאלי. המשלחת בת 7 "לוחמי המסגרת" הגיעה בחשאי למרוקו בחודש אוקטובר, 1955. הוא פעל בקזבלנקה וגייס בשנת 1956 קבוצת יהודים שהיו במשך זמן גרעין פעילים בכירים במחתרת וצורפו למסגרת.  

משה היה לוחם נועז, בעל מוסר גבוה, יושר ואמינות.  מלח הארץ. יהיה זכרו ברוך.

 

קדוש משה

קורני אלכס (קורמן ישראל)

אלכס איש המוסד עמד בראש שלוחת המודיעין של "המסגרת" במרוקו בשנים 1958-1959. פעל בתקופה קשה כאשר קשרים ומגעים שטופחו במשך שנים על ידי "המסגרת" הגיעו לקיצם בתקופה שהועבר השלטון במרוקו מידי הצרפתים למרוקאים. אלכס לקח על עצמו במהירות ההכרח לפתח את עבודת המודיעין ככל הניתן ומהר ככל האפשר במקצועיות ובמידור מרבי, בהדרגה ובעמל רב, פיתח אלכס קשרים חדשים שהיה בהם כדי לעבור לעבודה שיטתית יותר. עם סיום שליחותו חזר לפעול במקום עבודתו הקודם ועד יציאתו לגמלאות. 

אלכס היה קפדן מאד בתפקידו, אדם צנוע ובעל יושר ואמינות. יהיה זכרו ברוך.

 

קורני אלכס(קורמן ישראל)

קורשיה הוברט - אבי

נולד בעיר אוראן שבאלג'יריה להוריו שמעון וגו'לי. מתנדב מ"המסגרת" באלג'יריה לפעילות במרוקו. בשעה קשה ליהודי מרוקו נתמנה אבי כמפקד פלוגת הנהגים אשר הסיעו את המעפילים מקזבלנקה לגבול הספרדי והשתתף בעשרות מבצעים. אבי הכיר במרוקו את מרים, פעילה בשלוחת "הבלט" בעלייה החשאית, ובשנת 1961 נסעו שניהם לאלג'יריה, שם התחתנו וחזרו לפעילות במרוקו. בעלייה החשאית וכן במבצע "יכין" עם עליתם ארצה בשנת 1962 נקלטו בעיר אשדוד, ואבי החל לעבוד במפעל "ברזלון" בבעלותו של אלכס גתמון מפקד "המסגרת" במרוקו שהכיר שם את אבי. לימים חלה אבי וסבל מבעיה בכליות ולמרות זאת היה בין מייסדי הארגון בארץ, ובין פעילו הבולטים במיוחד באשדוד שם התגוררו עשרות מפעילי המחתרת משלוש ארצות צפון אפריקה. אבי, אדם מיוחד, יושר, הגינות ועוז אפיינו אותו. הוא היה מסוגל תוך לילה אחד לארגן הסעה לקבוצת עולים שהוזעקו ומוכנים מידית. חבריו העריכו תמיד את מסירותו, יושרו וטוב ליבו. אבי נפטר בשנת 1978 לאחר מחלה קשה, לאחר פטירתו נקראה הכיכר באשדוד שבה הוקמה האנדרטה הראשונה בשנת 1978 על שמו.

 

 

 

קמחי רונה

גויס במרקש היה מנהל בית ספר בעיר נעצר על ידי הבולשת המרוקאית עבר חקירות קשות ונכלא בכלא בסהרה של מרוקו.

 

 

קנהן נפתלי דוד

 

 

 

קנפו דן (2019)

יליד העיר סאפי שבמרוקו. 

בהיותו מדריך בכיר בתנועתו גויס על ידי שלוחת "המקהלה" אחראית לעלייה החשאית של יהודי מרוקו.

דן ריכז קבוצת פעילים שמתפקידם להגיע למשפחות לרשום אותן לקבל כל המידע אודות המשפחה ולהמליץ על דרך יציאתן. דרך הים, אויר, או במשאית למלייה.

הסכנה בתפקיד נבעה משכנות משפחות יהודיות עם מוסלמים.

פעילים מהתנועה שנעצרו בגבול, טופלו על ידי דן ואשתו שביקרו אותם תדיר בבתי הכלא בצפון מרוקו. 

דן "נשרף" כאשר מבין קבוצה שניסתה לחצות את הגבול למצאה צעירה שאביה הכיר את משפחתו של דן.

בחכירה ובלחץ של המשטרה מסר האב את שמו של דן.

המסגרת דאגה להביאו לדירת מסתור ויום יום רוג'ר ביטון דאג לצרכיו של דן.

כאשר הוכן עבורו דרכון צרפתי  דן הוסע לשדה תעופה ברבאט ומשם טס לפאריס. בעיר הבירה נשאר 3 שבועות והצטרף לגרעין שלו ולאחר 3 חודשים טס ב-30.6.1961 סוף סוף ארצה.

דן פעל תמיד בעוז, נחישות ורצינות     יהיה זכרו ברוך

 

 

 

קנפו דן

קסטל לילי

איסר הראל הטיל על לילי קסטל תפקיד רגיש ואחראי-לפקד על כל מערך "העורף הציבורי" המורכב מיהודים ולא יהודים, שמתפקידם לסייע לשלוחת המודיעין של "המסגרת". כמו כן, במפקדה בפריז, ניהלה לילי את ה"כיסויים" הרבים בהם הצטיידו הסוכנים כאשר יצאו לצפון אפריקה, דאגה וארגנה כיסוי לכל סוכן בנפרד, דאגה להעברת סליקים קטנים כגדולים ששימשו מחבוא למסמכים ולכלי נשק. עם מעצרם של חברי "המסגרת", דאגה לילי למינוי עורך דין להגנת העצור. בחזרה ארצה הקימה שלוחה במוסד ודאגה לקליטת החברים שעלו ארצה בהשגת עבודה, דיור ועוד.

לילי הלכה לעולמה לאחר מחלה קשה. אשת מופת.

 

קסטל לילי

קריאף מנחם (1928-2016)

יליד תוניסיה, בעיר לה-גולט שם למד ועבד. הוא גויס על ידי ה"מוסד" בסוף שנת 1955 והשתתף בשנת 1956 בקורס הראשון למפקדים שהתקיים בקיבוץ מעלה החמישה. בקורס זה ביקרו ראש ממשלת ישראל דוד בן גוריון וראש המוסד איסר הראל ושניהם התפעלו מהרמה הטובה של המשתתפים. שנה לאחר מכן השתתף מנחם בעוד שני קורסים. מנחם הטביע את חותמו על בני ביתו חותם ציוני לאומי. בתוניסיה הוא עסק בשטח ההובלות במשך שנים ורכש לו מוניטין בתחום.

בשנת 1958 העתיק את ביתו לעיר ניצה. מנחם היה צייר בחסד וגם עסק יחד עם נינה רעייתו בייצור ויטראג'ים במיוחד לבתי כנסת בארץ ובחו"ל. עם עלייתו לארץ, לעיר נתניה המשיך בעיסוקו זה ובאהבתו לים, בצלילה ובכדור רגל. בעזרת חברו סימון בן אוליאל חיבר אוטוביוגרפיה בשם "האיש בעל תשע כינויים".

לאחר מחלה קשה הלך לעולמו בחודש יולי 2016. מנחם נטמן בנתניה. יהיה זכרו ברוך.

 

קריאף מנחם

קריב דן (1924-2005)

יליד תוניסיה, מהחלוצים הראשונים של יהודי תוניסיה. ידו הייתה בהעפלה מתוניסיה במסגרת תנועת נוער ציונית ומראשוני הקמת קיבוץ ראשון של יוצאי צפון אפריקה בישראל. עלה ארצה בשנת 1945, מילא שליחויות רבות מטעם מוסדות לאומיים של מדינת ישראל. בשנים 1958-1961 היה קצין מודיעין במרוקו תחת פיקודו של אלכס קורני. בשנים 1964-67 היה בשליחות במרוקו במבצע יכין וריכז את כל אזור דרום מרוקו. 1968- היה דן ראש מנהל הסטודנטים מטעם הסוכנות היהודית. 1984-1990- היה שליח הסוכנות היהודית בעיר מרסיי שבצרפת.

דן הלך לעולמו לאחר מחלה והשאיר משפחה לתפארת. מלח הארץ.

 

קריב דן

close