image

ע

עדניה יוסף (הג'ינג'י) 1915-1969

הג'ינג'י יליד סופיה, בולגריה. סיים את הקולג' הצרפתי בפלדיב ואת לימודי המשפטים בסופיה. בשנת 1946 הצטרף ללח"י. ב1948 נשלח על ידי המחתרת לצ'כוסלובקיה ולצרפת, ליצור מגעים עם עיתונאים ואנשי רוח. הוא גייס כספים, נשק ואהדה למלחמת העצמאות של ישראלי בחוגי השלטונות. עם שובו עבד במחתרת העלייה של הסוכנות היהודית בעיקר עם עולים מצפון אפריקה. הוא התרשם מאוד מיהדות, גאה ולאומית זו. מחוסנה ומהקשר הנפשי העמוק שלה למולדת. למד מדעי המדינה ופילוסופיה באוניברסיטת סורבון בפריז. 1961- יוסף פיתח קשרים עם אנשים ומנהיגים מצפון אפריקה. ב-24/7/69 עת ששהה בשגרירות ישראל בבלגיה, לקה באירוע מוחי שגרם למותו. הוא הוטס ארצה ונקבר בבית הקברות סגולה- פתח תקווה, בן 53 היה במותו.

 

עמית זאב סלוצקי (1927-1973)

יליד נהלל. למד בבי"ס היסודי ותיכון בנהלל. השתתף בקרבות מלחמת העצמאות, צה"ל, הצנחנים, יחידה 101. בשנת 1953 כאשר החמיר המצב הביטחוני במדינה, התנדב ליחידה 101 ונטל חלק בכל מבצעיה ופעולותיה וכן לחם ביחידות הצנחנים, בתקופת פעולות תגמול. זאב יצא לשליחות סודית מטעם המוסד לאלג'יריה כמפקד אזור אוראן, ולמרוקו לפעילות בעלייה החשאית יחד עם ידיד נפש יוסף רגב. כשפרצה מלחמת יום הכיפורים התנדב לשירות פעיל והצטרף למפקדת אוגדתו של האלוף אריק שרון, המפקד והידיד.

זאב נפגע ונהרג בהפגזה סמוך לתעלת סואץ ב- 17.10.1973 ונטמן במושב נהלל. הוא היה בעל "אות הקוממיות" ואות "סיני".

השאיר אישה, בן ושתי בנות. מלח הארץ.

 

עמית זאב סלוצקי

עמר דוד (1920-2000)

נשיא הקהילה היהודית במרוקו, (יליד העיר סטאט. בצעירותו עבד בעיר הולדתו, ולאחר מכן עבר לעיר וואזאן שבצפון מרוקו. לאחר שלוש שנים עבר לעיר קניטרה, שם נתמנה כראש הקהילה היהודית. עבר לעיר הבירה רבאט, ומשם לקזבלנקה. בשנת 1958 נבחר עמר לנשיא ועד הקהילות במרוקו, והיחידי בזמנו שהכריז על אהדתו למדינת ישראל ולציונות. דוד ניצב ליד ההגה בתקופה משמעותית ליהודי מרוקו. בתוקף תפקידו גויס לשלוחת העורך של "המסגרת", עליה פיקד ראש השלוחה למודיעין. כאשר נשבע לארגון קיבל את שם הצופן "גרקו". עמר ייסד עיתון בשם "קול הקהילות" שבו הועלו בעיות היהודים במרוקו. בשנים 1960-1 היה בקשר הדוק עם מפקד "המסגרת" במרוקו אלכס גתמון. מיד לאחר טביעתה של "אגוז" שיגר דוד מכתב תמיכה לאלכס. בין תפקידיו נמנה בין האדריכלים להסכם "מבצע יכין" עם בית המלוכה המרוקאי שאפשר עלייתם במחתרת של כ-90,000 יהודים.

עמר הלך לעולמו באפריל 2000, אדם משכמו ומעלה.

 

עמר דוד

עמר משה

 

 

ענבר משה

 

 

ענתבי מרסל (1932-2013)

יליד העיר פאס, מאב יליד אלג'יריה ואם ילידת פאס. היה בעל אזרחות צרפתית, שירת בצבא הצרפתי בהודו סין (היום ויאטנם). בשנים 1953-1954, עם שובו לפאס, גויס למסגרת על ידי הרוקח מרסל שטיינברג וג'ורג' אטיאס. בשנת 1956, נשבע אמונים בפני איש המוסד ידידנו איציק בר ז"ל, ניתן לו הכינוי "הוש", יותר מאוחר הועבר לפעילות בקזבלנקה כאחראי על חוליות רישום מועמדים לעלייה החשאית ולפעולות מיוחדות. מרסל השתתף בקורסים משולבים המוסד וצה"ל בצרפת וגם בישראל. הוא פעל ב"מסגרת" עד יציאתו ממרוקו ב-21 במרץ 1961 דרך טנג'יר ומדריד בדרכון צרפתי מזויף. עם עלייתו ארצה שהה בקיבוץ דורות ללימוד השפה ולאחר מכן עבד במשרד הבטחון בתל אביב.

מרסל עזב את הארץ ב-1966 לפריז, שם חי עד לפטירתו ביום 16 ביוני 2013, הוא נטמן בירושלים בגבעת שאול.

 

ענתבי מרסל

עסיס שאול

קשר רדיו החליף את אהוד דיוויס בגיברלטר.

 

close