image

ס

סויסה אלי (1926-2016)

יליד מרוקו, אלי פעל עוד בשנות ה-50 בתנועת "שרל נטר" ולאחר מכן הצטרף למסגרת ההעפלה בשנות 1947-1950. עסק בהדרכה ובהכנת הנוער לקראת עלייתו ארצה. פעל בהברחת יהודים לאלג'יריה דרך העיר אוג'דה. מילא תפקידו בנאמנות ובמסירות לשביעות רצונם של הממונים עליו. אלי פעל גם במחתרת השנייה בין השנים 1955-1964, תחת פיקודו של משה שואבי ז"ל. 1969 – עלה ארצה, הוא עבד במשרד הקליטה בתל אביב במשך 23 שנה עד לפרישה. השליחים איתם פעל אלי אומרים עליו שהוא היה מסור לתפקידו לשביעות רצונם של כל הממונים עליו.

אלי הלך לעולמו אחרי מחלה ממושכת. יהי זכרו ברוך.

 

סויסה אלי

סיבוני מישל 

יליד מרוקו. מישל גויס "למסגרת" בעיר הולדתו מרקש והשתתף במספר מבצעים. בשנת 1960 נתמנה למפקד המחתרת בעירו השתתף במבצע "בזק". אחרי עלייתו ארצה נהרג בתאונת דרכים.

 

 

סיסו מוריס

יליד מרוקו. מוריס גויס בעיר הולדתו פאס "למסגרת" והשתתף במספר מבצעים. עם עלייתו ארצה הקים מוסף גדול למשאיות בעיר נתניה ובה היה פעיל חברתי, הקדיש לארגון אל-סם זמן רב על מנת למנוע מבני נוער שימוש בסמים. לאחר מחלה קשה הלך לעולמו ונטמן בעיר נתניה.

 

 

סיסו מוריס

סלומון יואל (1924-2014)

יליד פתח תקווה. יואל הוא נינו של יואל משה סלומון. בהיותו קצין הקשר של "המוסד" נשלח גם לגיברלטר לארגן הקשר הרדיו בין "המסגרת" בצפון אפריקה לבין "המוסד" וכן הקשר הרדיו עם הספינה "אגוז". אחראי לעלייה מברית המועצות. איש מופת, עם מוסר גבוה ואהבת חינם. יואל הלך לעולמו אחרי מחלה קשה - הספידו אותו ראש המוסד הלוי ויו"ר הארגון מאיר קנפו.

 

 

סלומון יואל

סלמה יצחק (1970)

יליד העיר מלייה מובלעת ספרדית. יצחק היה אדם עשיר, מופלג בעל קונצרן כלכלי מהחשובים בספרד. במלחמת האזרחים בספרד 1936-1939, פעל רבות להצלת יהודים שהשתייכו לאגודת "הבונים החופשיים". הודות לקשריו הטובים עם שליט ספרד "גנקל סימו פרנקו" התאפשר "למסגרת" לפעול בערים סיאוטה ומלייה שתי מובלעות ספרדיות ולגייס מבריחים מסיאוטה להברחת יהודים אליה בסיוע המשטרה החשאית של פרנקו.

 

סלמה יצחק

סממה הנרי

יליד תוניסיה, בין ראשוני המגויסים בתוניסיה "המסגרת" לבין מפקדיה המקומיים בשנים 1956-1963. פעל במסגרת כל הזרועות שהיו קיימות שם. הנרי היה בין החברים שלקחו על עצמם להגן על יהודי "המלאח" בו התגוררו עשרות אלפי יהודים. השתתף גם באימונים בקרב מגע, שימוש בנשק קר ופירוק והרכבה בנשק חם. בשנת 57 נשלח לקורס בצרפת ובחזרה לתוניסיה נתמנה לראש חוליק. נשלח לפריז להשתלמות "במורס" וצפנים ובחזרה לתוניסיה נתמנה לתפקיד "אחראי על קשר רדיו" של המסגרת. בתוניס נתמנה כעוזרו של נשיא חברת הספנות התוניסאית. ב1961 נשלח לקורס מפקדים בארץ וחזר לפעילות בתוניסיה. עם עלייתו ארצה נמנה הנרי מבין בכירי עובדי חברת הספנות אל-ים בחיפה והיה חבר המזכירות הארצית של ארגון פעילי המחתרת.

הנרי הלך לעולמו אחרי מחלקה קשה ונטמן בעיר חיפה.

סממה הנרי

סעדון אדמונד

יליד מרוקו. אדמונד גויס "למסגרת" כאשר מילא תפקיד מנהל בית ספר "אורט" בקזבלנקה אליה הגיע מעיר הולדתו פס. בעזרתו גויסו מספר תלמידים בוגרים ועברו במקום אימונים ראשונים בפירוק והרכבת נשק. ב1960- נשלח אדמונד לקורס מפקדים בכירים בארץ והיה בקורס שותפו לעבודות שהוטלו עליו בקורס, למאיר קנפו, עימו גם יצא למספר מבצעים בצפון מרוקו. עם סיום הקורס אחרי חודשיים חזר לתפקידו בבית הספר. אדמונד עזב את מרוקו מחשש למעצרו לאחר מבצע "בזק"- בארץ עבד כעובד סוציאלי בעיריית נתניה. ולימים נשלח על ידי משרד החוץ לשליחות באפריקה.

עם סיום שליחותו היגר יחד עם משפחתו לארה"ב שם נפטר ונטמן. אדמונד היה איש מוכשר ורציני. איש מופת.

ספניאן רפאל

היה מנהל "היאס" בפריז גויס בשנת 1961 על ידי "המסגרת" לשמש כמנהל "היאס" במרוקו במבצע "יכין" שהחל ב-28 בנובמבר 1961. היאס שימשה כיסוי לפעילות המסגרת לפי דרישת שלטונות מרוקו לא להפעיל גופים ישראלים. הוא פעל בנאמנות וביושר לכל אורך המבצע ודרכו עלו ארצה כ- 90,000 יהודי מרוקו.

 

ספניאן רפאל

סקינזי ריימונד (1973)

פפה- מפקד "המסגרת" בעיר הבירה של מרוקו רבאט וראש שליחת המודיעין של המסגרת במקום. ריימונד קשר קשרים הדוקים עם בכירי הממשל המרוקאי וידע לנצל קשרים אלה לקידום העלייה החשאית של יהודי מרוקו. שלוחה שמתפקידה לגייס אנשים יהודים ולא יהודים בעלי השפעה בקרב השלון. הקשר איתם היה חסוי ביותר והתנהל אך ורק באמצעות מפקד שלוחת המודיעין או מפקד "המסגרת" עצמו.

 

close