image

כ

כהן אלי-משה (מואיזו) (1929-2017)

יליד מרוקו. פעל במחתרת הראשונה במרוקו בשנים 1946-1948 כאחראי על הברחת יהודי מרוקו דרך אוג'דה לאלג'יריה. בשנת 1956 גויס על ידי רישרד ל"מסגרת" ליחידת "גונן" והמקהלה. גם בתקופה זו בה פיקד על המחתרת באוג'דה יצר קשר עם נהגי המוניות מהמובלעת הספרדית מלייה והפעילם להברחת היהודים לשם. זה מה שאפשר לו להבריח את סוכנת "המוסד" יהודית נסיהו כאשר עמדה בסכנת מעצר על ידי הבולשת המרוקאית. פעילותו באוג'דה הייתה רבה ומגוונת. למפקדו שלמה אלמוג שבחים רבים על האיש.

כאשר הוזהר על כוונת משטרת אוג'דה לעצור אותו, הוא הסתלק מהעיר והגיע לצרפת. משה אלי השתתף בקורס מפקדים הראשון שאורגן על ידי ה"מוסד", התקיים בשנת 1956, בקיבוץ מעלה החמישה. שם השתלם בהפעלת מכשירי קשר, אימוני ירי מכלים שונים וקרב מגע. קורס בו ביקרו ראש הממשלה דוד בן גוריון, וראש המוסד איסר הראל. משה אלי ביקר בזירת הרצח של יהודי אוג'דה ודג'רדה למחרת הפוגרום בשנת 1948, הכאב לא עזב אותו עד יומו האחרון. משה יזם מבצע מסוכן בצילום מורדים אלג'יראים מעבר לגבול ותמורתם קיבל מהמודיעין הצרפתי דרכונים עבור יהודים. מסירות נפש ודבקות במטרה אפיינו את משה אלי.

השאיר משפחה לתפארת, היה מלח הארץ.

 

כהן אלי-משה (מואיזו)

כהן אליאס (2010)

יליד מרקש שבמרוקו. אליאס גויס ל"מסגרת" בעירו מרקש ליחידת "גונן" ופעל שם זמן מה לפני שהועבר לקזבלנקה. בשנת 1958 מונה על ידי לוחם "המוסד" מפקד המסגרת במרוקו עזרא איילון כמפקד המחתרת בקזבלנקה. פעילותו הייתה רבה ומגוונת. הוא החדיר בפעילים רוח חדשה שסייעה גם לגיוס עוד ועוד פעילים. עלה ארצה בשנת 1961 ולאחר לימוד השפה גויס לעבודה "במוסד". היגר לארה"ב שם עסק במסחר זעיר.

בשנת 2010 נפטר אליאס לאחר מחלה קשה ונטמן בעיר סנטה מוניקה, בה מתגוררת אלמנתו מוניק וילדיו.

 

כהן יגאל

ממקימי קיבוץ בית אורן. יחד עם אפרים בן חיים פרידמן נשלח על ידי המוסד לעלייה ב' לצפון אפריקה בשנת 1943.

מטרתם הייתה לבנות כוח יהודי מקומי שיהיה בכוננות, שיהיה סודי ועם זאת ירגישו במעורפל בקיומו. דווקא הסתננות השמועות על כוחות בלתי ברורים ונסתרים תגרום להרתעה.

 

כהן יהונתן

מפעיליה הראשונים של העלייה מצפון אפריקה.

 

כהן יצחק (1917 -1993 )

נולד בעיר מליה שבמרוקו [עיר תחת שלטון ספרד עד היום]

בגיל 19 התייתם מהוריו, עזב את הלימודים ויצא לפרנס את בני משפחתו.

1946- הקים במליה חברה להובלות מסע.

1952 – נשא את אסתר בן חמו ולזוג נולדו שלשה ילדים.

1960-1961  נעתר לבקשתו של בני מיטיב אז מפקד בגיברלטר לסייע בהעלאת   יהודי מרוקו והעמיד את המשאיות שלו לרשות "המסגרת" להברחת יהודים ממרוקו למליה. [היהודים היו מגיעים ברכבים של שלוחת "מקהלה" לערים פאס או מקנס מוכנסים לתוך המשאית ומכוסים בברזנט היו מועברים מעבר לגבול לאזור הספרדי].

בשנת 1961- עלה יצחק יחד עם בני משפחתו ארצה ונקלט בקרית שמונה ולאחר שנה המשפחה עברה לאשדוד  ושם גדלה משפחת כהן לתפארת המדינה.

יצחק זכה ממדינת ישראל כהוקרה לפועלו במרוקו,  במספר ירוק למונית והחליט להקים את "מוניות הנמל" באשדוד. והוא עצמו היה נהג מונית במשך שנים

יצחק גויס ונלחם במלחמת ששת הימים.

ב-16.10.1993 הלך יצחק כהן לעולמו.

מלח הארץ יהיה זכרו ברוך לעד.

כהן לילו (1939-2012)

יליד מרוקו, גויס ל"מסגרת" בעירו רבאט ופעל שם עד עזיבתו את מרוקו לצרפת. בשנת 1967 ערב מלחמת ששת הימים לילו היה המתנדב הראשון שהגיע ארצה ונשלח לקיבוץ. על כך הסוכנות היהודית העניקה לו תעודת הוקרה. לאחר כשנתיים בקיבוץ ולאחר שהכיר שם מתנדבת מקנדה, החליטו לעזוב יחדיו ונישאו בוויניפג שבקנדה. הוא החל לנהל משרד ביטוח, שם נולדה להם בת.

לילו הלך לעולמו בשנת 2013 לאחר מחלה קשה ונטמן בוויניפג.

 

כהן מוריס

 

 

כהן מקס (1935-2013)

יליד טנג'יר. בשנת 1956 מקס היה מבין המגויסים הראשונים בעיר טנג'יר. העיר שימשה מעבר לאלפי מועמדים לעלייה ממרוקו הצרפתית ומבין הראשונים להישלח לקורס הראשון של המסגרת במעלה החמישה בשנת 1956. מקס פעל הן ב"גונן" והן במקהלה עד שנת 1965, שבה עלה ארצה והשתקע בנתניה. מקס היה נאמן לפעילות הארגון בארץ.

לאחר מחלת לב קשה מצא מקס את מותו בביתו בנתניה. הספיד אותו יו"ר הארגון מאיר קנפו. איש מופת. יהיה זכרו ברוך.

 

כהן שלמה אברבנאל 1921 -1981

נולד בהמבורג שבגרמניה אחד מארבעת הבנים של מרים ווילהם זאב כהן נקרא על שם סבו הרב שלמה קרליבך. הוא אחיו של היועץ המשפטי לממשלה, לימים השופט העליון חיים כהן, לאחר עליית הנאצים לשלטון, ברחה המשפחה לצרפת בה למד את התרבות והשפה המקומית. ב-1935 עלה עם משפחתו לארץ ישראל עבד כמאייר, ובמקביל שירת בארגון "ההגנה" ב-1947 נסע לצרפת ללימודי אמנות ושם גויס למוסד לעלייה ב' על ידי תמר אשל ופעל ממרסיי בזיוף דרכונים ואשרות מעבר לפליטים יהודים במסגרת מבצע עלייה ד' בהמשך עבר לצפון אפריקה תחילה לטנג'יר ויותר מאוחר לאלג'יריה להחליף שם את יאני אבידוב - איש נהלל שטיפל במעפילים ממרוקו בשנת 1950 הגיע למצרים במסווה של צייר צרפתי.

משנת 1951 נמנה עם סגל המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים ושירת במגוון תפקידים במדינו שונות. הוא הקים את היחידה שעסקה בחיפוש ולכידת פושעים נאצים ברחבי תבל. ב-1960 מונה למפקדה הראשון של יחידת "עמל" במוסד, יחידה מיוחדת שהוקמה על מנת להילחם בגילויי אנטישמיות וניאו-נאציות ברחבי העולם. בהמשך הקריירה שלו, שימש כסגן ראש אגף "צומת". ב-1970 מונה לאחד מראשי המוסד באירופה פיקד על אגף התיאום המבצעי, ונתמנה לסגן ומ"מ לראש המוסד. בתפקידו האחרון, הקים ועמד בראש מחלקת ההיסטוריה של הארגון.

שלמה נפטר בעודו בשירות בגיל 60. שלמה אותו הכרתי אישית היה מלח הארץ איש ישר ואיש מופת. יהיה זכרו ברוך.

 

כנפי יגאל (2016)

(קנפו קלוד) יליד רבאט. יגאל גויס ל"מסגרת" ליחידת "גונן" ברבאט בשנת 1956 על ידי חברו אלי בן יתח ופעל שם בהצלחה עד ערב מבצע "יכין". השתתף גם במבצעי הספינה אלדינה (קוקוס) מבצע שהוכן בסיועו, על ידי מאיר קנפו לפני מעצרו. ערב מבצע "יכין" הועבר לקזבלנקה ונמנה על פעיליו הבכירים במסגרת המבצע, פעל ימים ולילות ותרם להצלחתו הכבירה. עם עלייתו ארצה למד עברית בנתניה וגויס לאחר מכן ל"מוסד" דרכו יצא למספר שליחויות לחו"ל. עם פרישתו לגמלאות, יצא בשליחות "הבונדס" לצרפת במשך שלוש שנים.

נפטר לאחר מחלה קשה.

 

כרוז יעקב (1920-1993)

לוחם בכיר ב"מוסד" ולימים סגן ראש המוסד איסר הראל. פעל במרוקו עם אפרים בן חיים פרידמן מחודש נובמבר 1947 והחליף את אפרים בראשות "המוסד לעליה ב'" בצפון אפריקה. הקשר העיקרי שלו היה עם ראשי ה- DST הצרפתי (השב"כ הצרפתי). היה דיפלומט ואיש מערכת הביטחון הישראלית, כיהן כראש האגף הערבי בשב"כ, מפקדו הראשון של אגף תבל ומשנה לראש "המוסד". נולד בכפר גיאלו הסמוך לעיר קלוג' שבטרנסילבניה. עלה ארצה בשנת 1938, נפטר בגיל 72.

היה ראש נציגות ישראל ביוון וקצין קישור עם שירותי הביטחון הצרפתיים. בשנת 1958 מונה על ידי ראש המוסד איסר הראל להקים את "תבל" האגף האחראי על הקשרים המודיעיניים והדיפלומטיים של "המוסד". קידם את יחסי מרוקו – ישראל. בין השאר נפגש בחשאי עם המלך חסן השני פגישה שבמהלכה נרקמה עסקת מכירת נשק למרוקו דרך אירן. כרוז התפטר מהמוסד בשנת 1966. היה נשוי ליעל ואב לאביגיל ומיכל.

 

close