image

י

יהלום יוסק'ה

1964 - גויס על ידי המוסד ונשלח למרוקו להחליף את אלכס גתמון כראש "המסגרת "במרוקו כולה.

 

 

יובל משה

שליח העלייה במרוקו במצבע "יכין" לשם נשלח בשנת 1961 ופעל עד 1964

 

 

יונס רחמים קלמנט (1906-1997)

יליד העיר סוס שבתוניסיה היה חי בפריז בין השנים 1926-1936 נישא לפורטוני זרקא מהעיר ספאקס ונולדו להם 7 ילדים באותה עיר סיפק סחורות לצבא הצרפתי שלו בסיסים במקום. אחרי עצמאות תוניסיה בשנת 1956 המשפחה עברה לגור בעיר ביזרט שבצפון תוניסיה שם היו עוד כוחות של הצבא הצרפתי. בשנת 1961 השתתף בפינוי הקהילה היהודית של העיר שחשה סכנה לחיה. לכיוון העיר מרסיי. שבצרפת. 1963 - המשפחה עוזבת את ביזרט ועוברת לפריז. 1993 - הבן ג'ררד מעביר לירושלים סרטים על חיי היהודים בארץ ישראל בשנת 1926 שאבא הציל מהשמדה במלחמת העולם השנייה.

קלמנט נפטר בפריז ב-1997 ונטמן בעיר. ליונס קלמנט הוענקה תעודת הוקרה על ידי ארגון פעילי המחתרת ונמסרה לידי בנו ג'ררד. יהי זכרו ברוך.

 

יונס רחמים קלמנט

יחזקאלי חיים (1935)

יליד חיפה. היה חבר בתנועת הצופים החלוצים. בשנת 1953 התגייס לצה"ל ושירת בנח"ל. היה חבר בגרעין של מקימי היאחזות הנח"ל קציעות על גבול מצרים. יחד עם ההכשרה שלו הצטרף חיים לקיבוץ תל-רעים שבנגב הדרומי. בראשית מלחמת "קדש" בשנת 1956, נפצע ולצורך שיקום הופנה למשרד הביטחון. כך גם הגיע לשירות ב"מוסד" אליו גויס ב 1957 על ידי עזריאל.

בחודש אוגוסט 1957 הוזמן לשיחה עם שלמה יחזקאלי וכך החל בקורס מיוחד במחנה אלנבי בירושלים ובסיומו נשלח למרוקו והוא רק בן 23, לנהל את תנועת "דרור" במחתרת בעיר פאס. כעבור 3 חודשים נאלץ לעזוב את פאס מסיבות ביטחוניות וחזר לקזבלנקה. מאחר שנעצר חניך נאלץ חיים לעזוב את קזבלנקה ולהגיע למרקש. הוא התאכסן במלון המפואר בעיר "ממוניה" וכי שם המשטרה לא תחשוד וגם לא תעז לערוך חיפוש במלון בו היה מתאכסן ראש ממשלת בריטניה וינסטון צ'רצ'יל. משם הוברח חיים מחוץ למרוקו. כך הסתיימה שליחותו בשנת 1960. בשנה זו גויס חיים למשטרת ישראל, בהנחייתו של איסר הראל והוטל עליו להקים את היחידות הסמויות של המשטרה, הוא התמנה למפקד היחידה הסמויה ובמסגרת זו עסק גם בפרשת יוסל'ה שומכר. חיים סיים את שירותו בצה"ל כמג"ד בדרגת סא"ל.

בשנת 1964 עם פרישתו של איסר הראל מתפקיד ראש המוסד פרש חיים ממשטרת ישראל והקים את משרד החקירות הראשון בירושלים. שנים רבות היה חיים בקשר אישי עם מאיר קנפו וגם כאשר עבר לגור בבנימינה שם נפטר לאחר מחלה קשה. גם כאשר היה חיים חולה ותנועותיו מוגבלות נענה חיים לבקשתו של מאיר קנפו ולקח על עצמו לראיין ולהקליט מספר חברי ארגון כאשר עדויות אלה נכללו בספר שיצא לאור על ידי מאיר "המוסד וסודות הרשת החשאית של יהודי מרוקו" חיים היה איש מופת.

 

יחזקאלי חיים

יחזקאלי שלמה (1922-1993)

נולד בשם אוטו שלמה שורנשטיין, יליד וינה. עלה ארצה בשנת 1938, שירת בהגנה ובצבא קבע כסגן אלוף, גויס על ידי "המוסד" בשנת 1954 ולאחר קורס מיוחד הגיע למרוקו בחודש אוקטובר 1955 בראש קבוצת שישה לוחמי המוסד כמפקדה הראשון של "המסגרת". הוא הקים את ה"מסגרת" ועמד בראשה עד שנת 1957. 

בקרב יהדות מרוקו ופעילי המחתרת, השאיר אצלם רושם עז של איש רוח ואיש מעש. במסגרת תפקידו הוא אירח במרוקו לביקור קצר את קציני צה"ל יובל נאמן, ושלמה גזית בעיירת הנופש היפה אגדיר לפני רעידת האדמה. הביקור היה בכיסוי ולצורך בעיות העלייה. 1960- 1963 נשלח לפריז כקצין מבצעים ושירת במטה "המסגרת" שם עם גיחות לאלג'יריה. שלמה הדריך מטעם "המוסד" בבית ספר לתפקידים מיוחדים בירושלים וניהל קורס הכשרה לשליחים חדשים "למסגרת"והדריך בקורס מודיעין ממלכתי. עם סיום שליחותו החל עבודתו במנהל במכון מחקר בטכניון בחיפה. נשלח לאפריקה לסיוע והדרכה ובסיום שליחותו המוצלחת חזר למקום עבודתו בטכניון.

הלך לעולמו בשנת 1993 לאחר מחלה קשה ונטמן בחיפה. הספיד אותו יו"ר הארגון מאיר קנפו.

 

יחזקאלי שלמה

ינאי אורי

 

 

 

ישראלי אברהם (2013)

יליד ישראל, ממקימי קיבוץ חמדיה וחבר בו עד יומו האחרון. אברהם היה "השריף" של הקיבוץ וכרכז בטחון במשך שנים. כך נוצר הקשר בינו ובין תנועת "הבונים" ששלחה אותו לשליחות במרוקו בשנת 1954-1956 באשר קמה "המסגרת" בחודש נובמבר 1955 מונה אברהם כממונה על כל תנועות הנוער הציוניות במרוקו והקשר בינו לבין "המסגרת".

בשנת 1956 חזר לקיבוצו שם נפטר בשנת 2013. אברהם השאיר רושם עז על חניכיו, אדם ישר והגון בעל תכונות טובות רבות.

 

ישראלי אברהם

close