image

קשרי חוץ - International Relations Dept

אשדוד מקיימת קשרי ידידות בשילוב הסכמי ערים תאומות עם מגוון יעדים ברחבי העולם. עריכת הסכמים לברית ערים תאומות הינו אינטרס לאומי והמדיניות הדיפלומטית הישראלית מעודדת רבות. כמו כן, כינון קשרים בין ערים ורשויות שונות בעולם מחזקת את היחסים בין המדינות,יוצרת מערכת של מחויבויות ומחזקת את מעמדה של ישראל בין האומות. שימור ופיתוח מערכת היחסים לקשרי התאומות ו/או קשרי הידידות יוצרת לימוד הדדי, פיתוח רעיונות משותפים, חילופי משלחות נוער, ייצוג עירוני לחבורות זמר ולהקות מחול, פיתוח בתחומי התעשייה והמסחר, תעסוקה, כלכלה, פיתוח נמלים וייעול דרכי גישה ועו

ערים תאומות

בורדו - צרפת

בשנת 1984 נוצרה ברית ערים תאומות בין שתי הערים ועיקרי מיקודה בנושאי חינוך, תרבות וכלכלה.

פעילות בעיקרה מבוססת על חילופי משלחות נוער בין הערים ,כמו כן הוקם ידי בני הנוער המשתתפים בפרויקט אתר אינטרנט בשם אשבורדיאלוג. קיימת חשיבות להרחבת הפעילות לשנת 2012 של קשרי חוץ ומחלקת תחום הנוער בחברה העירונית בדבר בניית פרויקט עירוני בנושא

 "מבט משולב בורדו-אשדוד" לאיחוד האירופאי במסגרת תוכנית ה-EUROMED. ראוי לציין כי לרגל 100 שנה ל"יום האישה הבינלאומי" העיר בורדו הציגה לדיון את נושא מעמד האישה במזרח התיכון. בחודש מרץ 2011, הוזמנו נשים למפגש זה מכל הערים התאומות של בורדו אשר כללו את : קזבלנקה, אלג'יר, אורן, רמאללה ואשדוד. 

כנס ראשי ערים תאומות ישראל צרפת התקיים בין התאריכים 26-29.10.11 בערים חיפה ונתניה. גב' שרה ברומברג, הממונה על תיק התרבות בעיריית בורדו, וגב' דלפין לאקיי, מנהלת פרויקטים באגף לקשרי חוץ בעיריית בורדו, בכנס בראשותו ראש העיר, ד"ר יחיאל לסרי

 

קשרי ידידות

מודל הביטחון של אשדוד ובר לזאגרב

 

למערך הביטחון העירוני ולתפישת הביטחון של אשדוד יצאו כבר מוניטין בכל רחבי המדינה. היום זה רשמי שגם מעבר לגבולות המדינה שמעו על שמה הטוב של אשדוד ומהעיר זאגרב – בירת קרואטיה, באו לאשדוד על מנת לשמוע וללמוד על נושא הביטחון העירוני. נראה שהאורחים יעתיקו את המודל האשדודי לעירם הגדולה. זאגרב, בירת קרואטיה והעיר הגדולה ביותר במדינה מקיפה לא פחות מ-1.2 מליון נפש, על פרבריה הסמוכים.

זו עיר גדולה עם מרחב מטרופוליטאני בעל קצב גידול גבוה ומבנה דמוגראפי רגיש. ע"פ מפקד אוכלוסין מ-2001 נמנו בעיר 40,066 בני מיעוטים אתניים כמו: סרבים (18,811), בוסנים (6,204), מוסלמים‏‏[1] (4,030), אלבנים (3,389), סלובנים (3,225), בני רומה (1946) ומונטנגרים (1,131). תמונת מצב זו מחייבת התייחסות מערכתית לנושאי הביטחון הפנימי ולפיכך ביקשו הם ללמוד מהניסיון הישראלי.

בפגישת עמיתים עם מנכ"ל משרד העורף, הומלצה אשדוד לשמש כעיר המארחת ממנה ניתן יהיה ללמוד על תפישה תפעולית נכונה ויעילה בנושאי הביטחון. לפיכך, בתאריכים 30 אפריל ו-1 מאי 2013, ביקר באשדוד דר' פאבל קליניק - מנהל החירום והביטחון של העיר זאגרב בקרואטיה, והיה לאורחו של מנהל אגף הביטחון העירוני מר אריה איטח.

משרד העורף שהמליץ על אשדוד מציין כי היא נבחרה לאור העובדה שהעיר ספגה התקפת טילים בשתי מערכות לחימה נפרדות ("עופרת יצוקה" ו"עמוד ענן") ועמדה בהם בצורה ראויה לשבח. "העיר עומדת ברמת מוכנות טובה מאוד לתרחישי חירום והוכיחה זאת בהתקפת הטילים עליה" מסבירים הם.

את דר' פאבל קליניק ליווה מר אור פלד מחברת אורון – חברת לניהול קשרים עם קרואטיה, ועל מלאכת התיאום וארגון האירוח נצחה גב' אריאלה רוזנטל – מנהלת המחלקה לקשרי חוץ. אריה איטח הציג בפני האורחים את תפיסת ההפעלה של אשדוד במצבי חירום שונים ואת תפיסת ההפעלה של גורמי החירום העירוניים. לאחר מכן ליווה אותם לסיור בעיר ולביקור במוקד החירום של מד"א מרחב לכיש, במוקד העירוני של עיריית אשדוד ובמרכז ההפעלה העירוני

דר' פאבל התרשם מאוד מהמקצועיות של אגף הביטחון וגורמי החירום בעיר ומרמת המוכנות והיכולת להתמודד עם תרחישי חירום מגוונים. הוא הביע הערכה עמוקה לתוכנית האירוח שנגעה בנושאים רלוונטיים וביקש לקיים ביקור גומלין בזאגרב ולהמשיך את קשרי הלמידה שנרקמו עם אשדוד. באופן מיוחד הוא ביקש כי שיתוף הפעולה בין שתי הערים יהיה קונקרטי ויעמוד על פסים מעשיים כך שיסייעו לעיר זאגרב לתכנן את היערכותה למצבי חירום. בתוך כך נראה כי דגש מיוחד יושם על נושא מוקד החירום, כדוגמת הפעילות אליה נחשף במוקד העירוני, והוא ביקש לבחון אפשרות של הקמת מוקד חירום דומה (שילוב של מוקד עירוני ומרכז ההפעלה באשדוד) בזאגרב.

נראה כי בביקור הגומלין יוצגו גם אמצעים ותפיסת ההפעלה של הביטחון והשיטור המשולב, בעיקר במעבר משגרה לחירום, ממנה התרשם האורח.

 

ארחנגלסק - רוסיה

 

ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי ומ"מ ראש העיר, מר בוריס גיטרמן, אירחו משלחת רשמית בראשותו של ראש עיריית ארחנגלסק בשנת 2011 ,לצורך כינון קשרי ידידות בין הערים. 

העיר ארחנגלסק שנוסדה בשנת 1584 שוכנת על הנהר דווינה הצפוני ליד יציאתו לים הלבן, ומשמשת מרכז תעשייתי מדעי ותרבותי לכל אזור צפון מערב רוסיה. 

בעיר נמל, מהגדולים בצפון רוסיה, מספר אוניברסיטאות ואקדמיה רפואית. בעיר חיי תרבות עשירים: שלושה אולמות תיאטרון, תיאטרון מרכזי בשם למונוסוב, תיאטרון– סטודיו לצעירים ותיאטרון בובות.

ראש העיר, ד"ר יחיאל לסרי, רואה חשיבות רבה בטיפוח קשרי ידידות ותרבות בין אשדוד לערים נוספות ברחבי העולם, ביקש ממר בוריס גיטרמן, ממלא מקומו, להתארח בעיר ארחנגלסק , לצורך ייצוגה של אשדוד בחגיגות 427 שנה לארחנגלסק, שאליה הגיעו אורחים רבים מרחבי העולם. במהלך פתיחת החגיגות הרשמיות של ארחנגלסק, מר גיטרמן העביר את ברכת העיר אשדוד ,זכה לתשואות ולמחיאות כפיים בקרב נציגי הקהילה היהודית.

זבאוז'ין - פולין

העיר אשדוד נבחרה לקחת חלק בפרויקט ראשון בנושא חילופי נוער בין ישראל לפולין, במסגרת חתימת הסכם חילופי נוער שנחתם בין משרד החינוך הפולני למועצה הציבורית לחילופי נוער בישראל.

ביה"ס מקיף א' בראשותה של גב' חנה מנור, מנהלת בית הספר, נבחר להשתתף בפרויקט.

בספטמבר 2011 התארחו תלמידים מביה"ס התיכון בעיר זבאוז'ין ובאוקטובר 2011 התארחו תלמידי מקיף א' בעיר זבאוז'ין.

 

המבורג - גרמניה

קשרי הידידות בין הערים מבוססים על חילופי משלחות מקצועיות שמקיימות דיונים על פעילות בתחומים שונים. בתאריכים במרץ 2011 יצאה משלחת מקצועית מאשדוד להמבורג, שעסקה בנושא החינוך הבלתי פורמאלי. בין הצדדים סוכם על העמקת שיתוף הפעולה בין הערים בתחום החינוך הבלתי פורמאלי.משלחת מקצועית מהמבורג עתידה להתארח באשדוד בשנת 2012.

בנוסף לפעילות בתחום הבלתי פורמאלי,מתקיים שיתוף פעולה בתחום החינוך הפורמאלי בין מקיף ו' וביה"ס התיכון אלרמוה מהמבורג בדגש על זיכרון השואה, פרויקט בנושא "צופיות" בשיתוף נוער מהצופים, פרויקט משותף בנושא "איכות הסביבה" ועוד.

 

וואהן - סין

קשרי הידידות בין הערים מבוססים על שיתופי פעולה בתחומי המסחר, התעשייה והתרבות.

שיתוף פעולה מיוחד זה החל בשנת 2009, תוך עידוד מלא של שגרירות סין בישראל ומינוף מגמות משותפות בין שתי ערים אלו. אשדוד נבחרה לעיר ידידות ע"י נבחרי וואהן מבין מגוון ערים בישראל ועל זאת מסתמנת ייחודיותה כעיר נמל גדולה ודומה רבות לוואהן עיר נמל בעלת נתיב ימי מרכזי בסין. 

במהלך שנת 2011 בוצעו חילופי משלחות עירוניות בראשות ראש העיר, ד"ר יחיאל לסרי, על מנת לקדם פרויקטים מסחריים -תעשייתיים ותרבותיים בהווה ובעתיד.

בהר - דר - אתיופיה 

העיר בהר-דר ממוקמת על חופי אגם טאנה, במקורות הנילוס הכחול, כ- 310 קילומטרים צפונית מערבית לאדיס אבבה ומשמשת כבירת מחוז אמהרה. קשרי הידידות בין בהר-דר לאשדוד צמחו בעקבות ביקור שגריר אתיופיה בעיר אשדוד ובלשכת ראש העיר וביוני 2011 הוכרזו קשרי ערים תאומות בטקס המשותף ציין ראש העיר, ד"ר יחיאל לסרי, כי הוא מקדם את בניית המרכז לתרבות יהדות אתיופיה ומתוך נכונות להדק את הקשרים עם הקהילה האתיופית באשדוד, מינה הוא את מר מנחם סמבטו ליועצו האישי לענייני הקהילה האתיופית. 

במסגרת כינון הקשרים ראש העיר, ד"ר יחיאל לסרי, בחודש יוני 2011 אירח בלשכתו את שגריר אתיופיה בישראל, מר פסאהה אשגדון טסמה, ואת נציגי הקהילה האתיופית באשדוד. במפגש הרשמי הראשון ביניהם, ד"ר לסרי סקר בפני השגריר את ייחודיותה של אשדוד ועמד על יתרונותיה של העיר כחמישית בגודלה בישראל, המקיימת חברה סובלנית ובה קהילות מכל תפוצות העולם, כשכל קהילה תורמת את חלקה בבניית העיר ובהצלחתה בשטחי החיים וציין כי הקהילה האתיופית באשדוד היא מהגדולות בארץ.

שגריר אתיופיה מר פסאהה אשגדון טסמה נתן אף הוא סקירה על אתיופיה, עמד על היותה מדינה עתיקה עם מסורות וקהילה המורכבת מכמה לשונות ובעיקר עמד על מעמדה הפדרלי-דמוקראטי. הוא ציין כי כבר היה באשדוד ויש לו זיכרון טוב מיופיה של העיר ומגודלה של הקהילה, וגילה כי קיימת עיר היכולה להתאים לקשרי גומלין עם אשדוד.

פרטי התקשרות

טלפון: 08-8545853
פקס: 08-9568003
כתובת: בית העירייה, קומה 5, לשכת ראש העיר

אשת קשר

שם תפקיד טלפון דואר אלקטרוני
אריאלה רוזנטל מנהלת קשרי חוץ 08-8545853 arielar@ashdod.muni.il
close