image

השירות הפסיכולוגי חינוכי

ייעודו של השירות הפסיכולוגי החינוכי הינו לקדם את רווחתם ובריאותם הנפשית של כלל התלמידים במערכת החינוך, מתוך הסתכלות על צרכי הפרט ומתן דגש על התפתחותו הרגשית, תפקודו החברתי והסתגלותו לחברה ולערכיה. השפ"ח משמש גורם מקצועי מייעץ ומכוון עבור הרשות המקומית תוך שיתוף פעולה עם יועצים חינוכיים ועובדי חינוך, בריאות, רווחה וקהילה.

השירות הפסיכולוגי נותן מענה בעתות שגרה ובחירום ברמת הפרט, המערכת, המשפחה והקהילה.

צוות השירות הפסיכולוגי מונה כ-40 פסיכולוגיות ופסיכולוגים בשלבי התמקצעות שונים, אשר מלווים ונותנים מענה לעשרות מסגרות חינוכיות מכל המגזרים ברחבי העיר. השירות ניתן למסגרות החינוך הרגיל (מגן חובה עד תיכון) והחינוך המיוחד (מגיל 3 עד 21), של החינוך הממלכתי, הממלכתי-דתי והחרדי.

שפ"ח אשדוד שם דגש על רב-תרבותיות, על מנת לדייק את המענה לצרכים הייחודיים והמגוונים של כלל אוכלוסיית העיר. הצוות שלנו כולל פסיכולוגים מרקעים ותרבויות שונים ודוברי שפות שונות (עברית, אנגלית, רוסית, ספרדית, צרפתית, רומנית ואמהרית).

הפנייה לפסיכולוג נעשית דרך יועצת בית הספר או מנהלת הגן. ניתן ליצור קשר ישירות דרך מזכירות השפ"ח.

 הגיל הרך – עבודת השפ"ח בגנים

השירות הפסיכולוגי רואה חשיבות רבה בהתערבות מוקדמת, בליווי התפתחותי למסגרות ולמשפחות. מטרת העבודה בגילאים אלו היא בעיקר מניעה, מתוך ההבנה שקשיים אשר יאותרו ויטופלו בגיל צעיר יותר יכולים למנוע היווצרות בעיות משמעותיות יותר בהמשך.

עבודת הפסיכולוג/ית בגן כוללת פגישות קונסולטציה עם הגננת לגבי סוגיות מערכתיות ומקרים פרטניים, פגישות טיפול והדרכה עם הורים, תהליכי הערכה ואבחון (בהתאם לשאלה הדיאגנוסטית ובהסכמת ההורים) והפנייה לגורמי חוץ בקהילה, השתתפות בישיבות צוות בינמקצועי ובוועדות סטטוריות לקביעת אפיון וזכאות למענים מיוחדים.

בגני הילדים נערכים ביקורי הפסיכולוגים עפ"י תאום מוקדם בין הגננת לפסיכולוג/ית.

בנוסף, במסגרת התכנית הלאומית 360 לצמצום מצבי סיכון בגיל הרך, ניתן לפנות ל"דלת פתוחה לגיל הרך" לקבלת ייעוץ והדרכה להורים לילדים בגילאי 0 עד 6. הפניה נעשית דרך הגננת, אך ניתן לפנות ישירות. השירות כולל 5 מפגשי הדרכה עם פסיכולוגים שעובדים בתכנית, בשעות אחה"צ וללא תשלום. במסגרת זו, ניתן להעלות סוגיות שונות כגון קשר, גבולות, גמילה, יחסי אחים, חרדות ועוד. *לעתים תיתכן תקופת המתנה.

 גיל החביון – עבודת השפ"ח בבתי ספר יסודיים

ילדי ביה"ס היסודי מתמודדים עם משימות התפתחותיות מורכבות בכל הזירות – הלימודית, החברתית והרגשית. פסיכולוג/ית ביה"ס, יחד עם הצוות וההורים, פועל/ת לקדם את החוסן הטבעי ותפקודו התקין של הילד בכל הזירות הנ"ל. לכל מסגרת חינוכית בעיר יש פסיכולוג/ית מלווה שנותנ/ת שירות לאוכלוסיית בית הספר. הפסיכולוג/ית מגיע/ה לבית הספר אחת לשבוע ומשתתף/ת בישיבות עם ההנהלה והצוות, מייעץ/ת למנהל ולמורים, משתתף/ת בישיבות ובוועדות ונפגש/ת עם הורים ועם תלמידים.

התערבות פסיכולוגית, בתנאי שהורים נותנים הסכמתם, עשויה לכלול תצפיות, שיחות, הערכה, אבחון וכן טיפול פרטני או קבוצתי במסגרת בית הספר, או במסגרת תכניות "איתור והתערבות" ו"חדר שלווה" הפועלות בתוך בית הספר.

 גיל ההתבגרות - עבודת השפ"ח במסגרות העל-יסודיות

המעבר לחטיבת הביניים הוא אבן דרך משמעותית וראשונה ברצף ההתמודדויות של המתבגר במסגרת החינוך העל-יסודית. לכל מסגרת על-יסודית בעיר פסיכולוג/ית המלווה אותה ונותן/ת לה שירות בשגרה ובחירום. הפסיכולוג/ית מבקר/ת במקיף ביום קבוע בשבוע, עובד /ת בצמוד ליועצות, מייעץ/ת לצוות החינוכי וכן נפגש/ת עם תלמידים והוריהם לפי הצורך. הפסיכולוג/ית לוקח/ת חלק בישיבות צוות בינמקצועיות ובוועדות שונות, עוסק/ת באבחון והערכה ובטיפול.

כמו כן, במסגרת התכנית הלאומית, ניתן להפנות תלמיד לטיפול פסיכולוגי פרטני דרך תכנית "דלת פתוחה למתבגרים". ההפניה לרוב מתבצעת על ידי היועצת ובשיתוף ההורים. הטיפול כולל 15 מפגשים ומתקיים בשעות אחר הצהריים במשרדי השפ"ח, ללא תשלום.

השירות הפסיכולוגי משתלב גם ביישום תכניות מתי"א ומסייע בגיבוש התכנית לסיוע ותמיכה בילדים.

*השירות הפסיכולוגי מוכר לצרכי התמחות בפסיכולוגיה חינוכית על ידי מועצת הפסיכולוגים.

פרטי התקשרות שפ"ח - סניף י"א

טלפון: 08-9524032
פקס: 08-9568041
שעות פעילות: ימים א'- ה' 8:00-16:00
גלית
כתובת: רחוב מצדה 115, רובע י"א

פרטי התקשרות שפח - סניף שמואל הנגיד

טלפון: 08-9524019/24
פקס: 08-8669789
שעות פעילות: א'- ה' 8:00-16:00
שרית/אורלי
כתובת: רחוב שמואל הנגיד 7, רובע ה'

חיפוש

שם תפקיד טלפון דואר אלקטרוני
ולריה מטיחס מנהלת מחלקת שירות פסיכולוגי חינוכי 08-9524004 valeria@ashdod.muni.il
ליסי דלי רכזת העבודה עם הגנים ועם הגיל הרך 08-9524010 lisid@ashdod.muni.il
לב מייזלס רכז העבודה במסגרות החינוך החרדי 08-9524025 lev@ashdod.muni.il
ענת מרציאנו-דגן רכזת העבודה במקיפים 08-9524041 anatmd@ashdod.muni.il
אמילי (פטריסיה) עזריה רכזת החינוך המיוחד 08-9524008 patricya@ashdod.muni.il
close